2014 yılında AIDS ve CYBH Derneği, Ege Üniversitesi HIV/AIDS Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Pozitif Yaşam Derneği’nin ortak projesi olarak Gilead’ın desteği ile yürütülmüştür. HIV/AIDS konusunda doğru bilgiler içeren, olumlu mesajlar veren, ödüllü bir kısa film yarışmasıdır.
Projeye üniversite öğrencileri veya profesyonel yapımcılar tarafından çekilen toplam 24 film başvurmuştur. Filmler, Yarışma Komite’si tarafından teknik özellikler ve konuya uygunluk açısından ön elemeden geçirilmiş ve uygun bulunan 19 adet film yarışma jürisine gönderilmiştir. Jüri üyeleri filmleri, değerlendirme ölçütleri olan “Temaya uygunluk, Senaryoda ve yaklaşımda özgünlük, Anlatım ve kurgu, Görsellik ve grafik tasarımı” açısından değerlendirmiş ve puanlamıştır. Bu puanlama doğrultusunda ilk beş sırayı alan film aşağıdaki gibi belirlenmiştir:
Birincilik ödülü: Mandalina Kabukları (Mehmet İnan)
İkincilik ödülü: Sibel ile Tansel (Şenol Çöm)
Üçüncülük ödülü: Etiket (H.Emre Konyalı)
Mansiyon: Gün Doğarken (Alaaddin Toy)
Mansiyon: Mandalina Kabukları (Seniha Canyurt)
07 Ocak 2015 günü yarışmada dereceye giren filmler için Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi, Benal Nevzat salonunda “Ödül Töreni” düzenlenmiş ve yönetmenlerine ödülleri takdim edilmiştir.
Dereceye giren filmlerin linkleri www.egehaum.com adresinde bulunabilir. Ayrıca bu filmler, proje ortakları tarafından eğitim amacıyla değişik platformlarda kullanılacak ve uygun oldukça festivallerde sergilenecektir.

İLETİŞİM:

1367 sk. No. 2 Kat 5 Basmane İZMİR
0 232 343 71 30
aidsvecybhdernegi@gmail.com

SORULARIN İÇİN: